Zdravíme naše věrné čtenáře.
Dnes vám přinášíme informace o jedné z nově plánovaných nekoncepčních akcí našeho úřadu a jak se sami můžete níže přesvědčit, je otázka vlastně pro koho?
Článek vyšel v Benešovském deníku a přidáváme i náš komentář:
Týnec plánuje stezku u řeky, na chodníky z osad musí tamní počkat
31.3.2019
Týnec nad Sázavou – Jako naučnou stezku označuje týnecká radnice chodník, který zamýšlí postavit napřesrok podél řeky. Vést by měla od Masarykova mostu do kempu v Náklí. Nyní odhadované náklady dva miliony korun, má částečně hradit i dotace. Jak vysoká a zda se jí podaří získat, není jasné ani jisté.
Vizualizace stezky podél Sázavy. Foto: Městský úřad v Týnci nad Sázavou.
Veřejné tábořiště v Náklí spojuje s restaurací a obchody u mostu cesta už nyní. Z kempu lze projít po panelce, okraji parkoviště před úřadem a šotolinovou cestou. Lze jít i o málo delší trasou po chodníku ulicí K Náklí. Provoz aut kolem uvedené trasy je minimální, cesta není nebezpečná.
Právě to ale nemohou říci o své chůzi ti, kteří z místních částí míří do Týnce k autobusům, vlakům, do zaměstnání nebo školy. Týká se to především obyvatel Pecerad. Pěšky po krajnici ale chodí i lidé z Kozlovic, Chrástu nad Sázavou – sídliště nebo Větrova. A přesto, že nejvíc lidí míří do města z Pecerad a jsou mezi nimi i školáci, výstavba chodníku tam vázne.
Podle starosty Týnce Martina Kadrnožky má být stezka investicí do rekreační funkce této lokality. „Věřím ale, že bude přínosná i pro obyvatele Týnce,“ uvedl. „Podél cesty budou tři hravé naučné tabule, díky nimž se nejen děti dozví spoustu zajímavostí o této oblasti, čtyři schodiště a deset laviček,“ připomněl starosta.
Podle řady lidí je stavba stezky u řeky zbytečná a peníze na ní by měly pomoci raději místním, nikoliv turistům, nebo úzkému okruhu, které v Týnci ani neplatí daně ze svého podnikání.
„Naučná stezka podél řeky nebyla nikdy mezi prioritami, na nichž jsme se v zastupitelstvu dohodli,“ upozornila peceradská zastupitelka města Hana Váňová. „Důležité věci, jako jsou chodníky podél silnic nebo třeba vodovod do místních částí města jsou stále odsouvány a úplně nekoncepčně se vymýšlí nějaká naučná stezka. Město by se mělo držet priorit a připravovat se na jejich realizaci,“ míní zastupitelka města Hana Váňová.
Podle starosty Týnce je bezpečnost obyvatel města v pořadí důležitosti na jednom z prvních míst. „Proto jsou v současné době chodníky do Pecerad a Chrástu v projektové přípravě a předpokládáme, že v roce 2020 může být vydáno stavební povolení a realizována i stavba,“ řekl.
V současnosti Týnec staví chodník z Brodců do Zbořeného Kostelce a na jaře by měl získat i povolení ke stavbě chodníku do Podělus. V červnu má vyrůst nový chodník mezi parkovištěm pod úřadem a poliklinikou. Týnec letos investuje do oprav chodníků a komunikací zhruba pět milionů korun.
A zde si vás dovolíme seznámit s naším názorem:
Stavba je plánovaná v místě, kde je jako cesta pro pěší přehledná plocha (parkoviště), která plynule navazuje na krátkou a rovnou cestu k fotbalovému hřišti. Stavba jakékoli formy chodníku podél řeky v těchto místech, kdy se mnozí naši spoluobčané včetně našich dětí a seniorů pohybují mezi městskými částmi po nebezpečných silnicích jako je např. cesta do Kostelce, Pecerad, Podělus nebo Chrástu sídliště, se nám jeví minimálně jako velmi nekoncepční ve vztahu k bezpečnosti našich občanů.
Plánovanou cestu budou využívat pouze turisté ubytovaní v kempu a to cestou do obchodního domu a restaurace ležících na břehu řeky.
Zde musíme upozornit, že služby, které turisty do našeho města se zajímavou a bohatou historií přilákají samozřejmě vítáme, nicméně zde v tomto konkrétním případě se domníváme, že bezpečnost našich dětí, sousedů a ostatních spoluobčanů je přednější – chodníky a bezpečné cesty by se tak měli realizovat jinde.