Historie pochodu „Za jmelím na Neštětickou horu“
V příspěvku z prosince minulého roku, jsme vás pozvali na Týnecký pochod za jmelím na Neštětickou horu. Dnes vás seznámíme i s jeho historií.
Jde totiž možná o nejstarší pravidelnou nepřerušenou turistickou akci pořádanou v České republice. Například jistě více známý pochod Praha – Prčice poprvé zrealizovali hlavní redaktor časopisu Turista Jiří Dvořák a pan Ing. Karel Kulle ve spolupráci s Prčickým rodákem a sportovním propagátorem Stanislavem Ratajem až o tři roky později dne 17. dubna 1966.
Štědrý den 24. prosince 1963 je první oficiální zápis v kronice budoucího legendárního pochodu „Za jmelím na Neštětickou horu“.
Pro zajímavost, ten den bylo -24’C !! a pochodu se zúčastnilo devět lidí.
Pochod byl zpočátku v podstatě „vyprovokován“ staršími, svobodnými pány, kteří si bez manželek možná řekli „co s načatým Štědrým dnem“ a vyrazili na turistickou vycházku.
Vzali to přes Neštětickou horu do hostince „Na Roháči“ a právě sem pak směřovaly kroky pochodníků po mnoho dalších let.
A jak šel čas, přestali se už našim manželkám zamlouvat pozdní návraty z pochodu, neboť i Ježíšek poté zíral na „unavené“ postavy pod stromečkem. Tak se ustanovilo a trvá dodnes, že pochod bude vždy v sobotu, týden před Štědrým dnem.
Za těch více jak 50 let trvání tradice se vystřídali nejen kamarádi, kteří nás navždy opustili, ale i hostince v cíli trasy a tak po mnoha změnách jsme zakotvili v Tismi v hospodě „U Karla“. Ve finále je zde vždy vynikající oběd a neméně vynikající country kapela, která se stará o super atmosféru.
V našem držení jsou i historické filmy (z 8mm dnes přepsány do elektronické podoby) a historické TABLO, kde se na zádní straně každý účastník pochodu podepsal. Vzhledem k tomu, že TABLO za těch mnoho let již vykazovalo zuby času, tak pro zachování budoucnosti jsme jej nahradili Kronikou pochodu. TABLO jako takové je pak vystavováno pouze v jubilejních ročnících.
Tento pochod je nejstarší v kraji a určitě jeden z nejstarších v ČR.
Každoročně se jej zúčastňují desítky osob – v jubilejním roce 2013 (50 let) to bylo 94 lidí.
V kronice jsou zapsání turisté i z Prahy a též „pejskaři“ – i jejich miláčkové mají svůj platný záznam v kronice – kresbu tlapky a jméno pejska.
Až bude město Týnec nad Sázavou slavit výročí založení města, bylo by určitě vhodné vystavit TABLO i s popiskem jeho vzniku jako součást zajímavé Týnecké historie.
Za Týnecké patrioty zpracoval A.Krch a Z.Vondrák
foto:archiv TP